AVX Corporation 12065C154JAT2A
12065C154JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C154JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C154JAT2A.pdf
Availability of 12065C154JAT2A
QUANTITY
12065C154JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C154JAT2A
Internal Part NumberEIS-12065C154JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C154JAT2A
Related Links12065C1, 12065C154JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C154JAT2A Details Description
Related parts for 12065C154JAT2A
TRANS PNP DARL 100V 12A TO-220 datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.25A SOT89-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 2CH GEN PURP 8DIP datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 32QFN datasheet.pdf
SIDACTOR ETHERNET POE 90V 100A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN CRIMP HOUSING 05POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
HDR RA SNGL .100" DP datasheet.pdf
SENSOR IMAGE MONO CMOS 48-ILCC datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf