AVX Corporation 12065C362KAT2A
12065C362KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C362KAT2A
Brief Description
CAP CER 3600PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C362KAT2A.pdf
Availability of 12065C362KAT2A
QUANTITY
12065C362KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C362KAT2A
Internal Part NumberEIS-12065C362KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C362KAT2A
Related Links12065C3, 12065C362KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C362KAT2A Details Description
Related parts for 12065C362KAT2A
IC REG LDO 3.3V 3A TO220-5 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 130MA 430 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
INDUCTOR EMI COMMON MODE 0.51MH datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H R/A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO220AA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 12A TO262F datasheet.pdf