AVX Corporation 12065C474KAT2A
12065C474KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C474KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C474KAT2A.pdf
Availability of 12065C474KAT2A
QUANTITY
12065C474KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C474KAT2A
Internal Part NumberEIS-12065C474KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C474KAT2A
Related Links12065C4, 12065C474KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C474KAT2A Details Description
Related parts for 12065C474KAT2A
TERM RING 12-10AWG HS INSUL datasheet.pdf
IC MPU XSCALE 400MHZ 544BGA datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MICROMANAGER 5% 16-SOIC datasheet.pdf
FILTER OUTPUT PWN 410A datasheet.pdf
OSC VCXO 30.72MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
PAINTED RAM datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 5.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
APPL,HDM 5SMPO090F160F T datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 6A 34.4 MOHM SMD datasheet.pdf