AVX Corporation 12065C503JAT2A
12065C503JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C503JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.05UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C503JAT2A.pdf
Availability of 12065C503JAT2A
QUANTITY
12065C503JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C503JAT2A
Internal Part NumberEIS-12065C503JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.05µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C503JAT2A
Related Links12065C5, 12065C503JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C503JAT2A Details Description
Related parts for 12065C503JAT2A
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K FLASH 64-TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 23X23X19.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
PDSR 80 AMP PLUG W/PEG datasheet.pdf
9XSTREAM 100MW RS232/485 19200BP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 1.615A 140 MOHM datasheet.pdf
MICRO 9 M 16" WHT A174 datasheet.pdf