AVX Corporation 12065C562JAT4A
12065C562JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
12065C562JAT4A
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C562JAT4A.pdf
Availability of 12065C562JAT4A
QUANTITY
12065C562JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C562JAT4A
Internal Part NumberEIS-12065C562JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C562JAT4A
Related Links12065C5, 12065C562JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C562JAT4A Details Description
Related parts for 12065C562JAT4A
Crystal 40.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 550KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 DUAL WALL SN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.82 OHM 1% 5W datasheet.pdf
WASHER FLAT M20 NYLON datasheet.pdf
CONN EDGE .100 25POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZD25 PG21 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES 9 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf