AVX Corporation 12065C562KAT4A
12065C562KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
12065C562KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C562KAT4A.pdf
Availability of 12065C562KAT4A
QUANTITY
12065C562KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C562KAT4A
Internal Part NumberEIS-12065C562KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C562KAT4A
Related Links12065C5, 12065C562KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C562KAT4A Details Description
Related parts for 12065C562KAT4A
CONN PLUG 3POS IDC 22AWG .156 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 20BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-DFN datasheet.pdf
CONN HDR 12POS T/H R/A 2.5MM TIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 240V datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS SKTS datasheet.pdf
UNIV 100-240VAC-24VDC CONT NEMA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf