AVX Corporation 12065F104M4T2A
12065F104M4T2A picture photo
Mfg. Part Number
12065F104M4T2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X8R 1206
Datasheet Download
12065F104M4T2A.pdf
Availability of 12065F104M4T2A
QUANTITY
12065F104M4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065F104M4T2A
Internal Part NumberEIS-12065F104M4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)