AVX Corporation 12065G104ZAT2A
12065G104ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065G104ZAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 1206
Datasheet Download
12065G104ZAT2A.pdf
Availability of 12065G104ZAT2A
QUANTITY
12065G104ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065G104ZAT2A
Internal Part NumberEIS-12065G104ZAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065G104ZAT2A
Related Links12065G1, 12065G104ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065G104ZAT2A Details Description
Related parts for 12065G104ZAT2A
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
POWER CABLE W/BRAKE 30M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 5' BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf