AVX Corporation 12065G224ZAT2A
12065G224ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065G224ZAT2A
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V Y5V 1206
Datasheet Download
12065G224ZAT2A.pdf
Availability of 12065G224ZAT2A
QUANTITY
12065G224ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065G224ZAT2A
Internal Part NumberEIS-12065G224ZAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065G224ZAT2A
Related Links12065G2, 12065G224ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065G224ZAT2A Details Description
Related parts for 12065G224ZAT2A
RES SMD 560 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE HI PERFORM 12A datasheet.pdf
RES 34 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 400W 400V datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.060" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
MEM CARD FLASH CARD 8GB CLASS 4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
ASSY SQ 1POS 25X25MM 10.1MM HT datasheet.pdf