Vishay/Dale CMF5011K300FHEB
CMF5011K300FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5011K300FHEB
Brief Description
RES 11.3K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5011K300FHEB.pdf
Availability of CMF5011K300FHEB
QUANTITY
CMF5011K300FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5011K300FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5011K300FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5011K300FHEB
Related LinksCMF5011, CMF5011K300FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5011K300FHEB Details Description
Related parts for CMF5011K300FHEB
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG N 50 OHM datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT ROLLER SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
RES 56.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf