AVX Corporation 12067A1R8BAT2A
12067A1R8BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12067A1R8BAT2A
Brief Description
CAP CER 1.8PF 500V NP0 1206
Datasheet Download
12067A1R8BAT2A.pdf
Availability of 12067A1R8BAT2A
QUANTITY
12067A1R8BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12067A1R8BAT2A
Internal Part NumberEIS-12067A1R8BAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12067A1R8BAT2A
Related Links12067A1, 12067A1R8BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12067A1R8BAT2A Details Description
Related parts for 12067A1R8BAT2A
RES 604 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf