AVX Corporation 12067A390JAT2A
12067A390JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12067A390JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 500V NP0 1206
Datasheet Download
12067A390JAT2A.pdf
Availability of 12067A390JAT2A
QUANTITY
12067A390JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12067A390JAT2A
Internal Part NumberEIS-12067A390JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12067A390JAT2A
Related Links12067A3, 12067A390JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12067A390JAT2A Details Description
Related parts for 12067A390JAT2A
IC SWITCH SPST 6MICROPAK datasheet.pdf
IC DTYPE LATCH 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A TO263AB datasheet.pdf
OSC XO 28.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
XCEDE HD RT 3W 3PVH 6COL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 20UF 60V AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP 500MHZ DUAL FET 8MSOP datasheet.pdf