AVX Corporation 12067C182MAT2A
12067C182MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12067C182MAT2A
Brief Description
CAP CER 1800PF 500V X7R 1206
Datasheet Download
12067C182MAT2A.pdf
Availability of 12067C182MAT2A
QUANTITY
12067C182MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12067C182MAT2A
Internal Part NumberEIS-12067C182MAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)