Stackpole Electronics Inc. RC14JT510K
RC14JT510K picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT510K
Brief Description
RES 510K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT510K.pdf
Availability of RC14JT510K
QUANTITY
RC14JT510K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT510K
Internal Part NumberEIS-RC14JT510K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT510K
Related LinksRC14J, RC14JT510K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT510K Details Description
Related parts for RC14JT510K
MOSFET N-CH 200V 31A TO-262 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
IC MOD BUCK PWR SUPPLY 6-MLP datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
RES 2 OHM 8W 0.25% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 160.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf