Vishay/Dale RNC50H6421DSRSL
RNC50H6421DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6421DSRSL
Brief Description
RES 6.42K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6421DSRSL.pdf
Availability of RNC50H6421DSRSL
QUANTITY
RNC50H6421DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6421DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6421DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.42k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6421DSRSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6421DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6421DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H6421DSRSL
IC EEPROM 64KBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
IC DAC DUAL 12BIT MULT 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 1.860" (47.24mm) datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf