AVX Corporation 12067C562MAT2A
12067C562MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12067C562MAT2A
Brief Description
CAP CER 5600PF 500V X7R 1206
Datasheet Download
12067C562MAT2A.pdf
Availability of 12067C562MAT2A
QUANTITY
12067C562MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12067C562MAT2A
Internal Part NumberEIS-12067C562MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12067C562MAT2A
Related Links12067C5, 12067C562MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12067C562MAT2A Details Description
Related parts for 12067C562MAT2A
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO247-3 datasheet.pdf