Amphenol Industrial PC00E-12-10P(SR)
PC00E-12-10P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC00E-12-10P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PC00E-12-10P(SR).pdf
Availability of PC00E-12-10P(SR)
QUANTITY
PC00E-12-10P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC00E-12-10P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC00E-12-10P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC00E-12-10P(SR)
Related LinksPC00E-12, PC00E-12-10P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC00E-12-10P(SR) Details Description
Related parts for PC00E-12-10P(SR)
IC REG LDO 3V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
IC MPU I960 10MHZ 84PLCC datasheet.pdf
ENDPLATE AP FOR SAKR KRG BROWN datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 6WSON datasheet.pdf
VARISTOR 42V 500A DISC 10MM datasheet.pdf