AVX Corporation 1206AA151JATBE
1206AA151JATBE picture photo
Mfg. Part Number
1206AA151JATBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 1KV NP0 1206
Datasheet Download
1206AA151JATBE.pdf
Availability of 1206AA151JATBE
QUANTITY
1206AA151JATBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206AA151JATBE
Internal Part NumberEIS-1206AA151JATBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206AA151JATBE
Related Links1206AA1, 1206AA151JATBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206AA151JATBE Details Description
Related parts for 1206AA151JATBE
DIN RAIL 32MMX15MM SLOTTED 1M datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECOD/DEMUX 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V P2H 1206 datasheet.pdf
BACKPLANE CS1 CPU 5 SLOTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
KIT EVAL MAX3989 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 31 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf