3M P50E-026P1-RR1-EA
P50E-026P1-RR1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50E-026P1-RR1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN PLUG 26POS .050" R/A PCB
Datasheet Download
P50E-026P1-RR1-EA.pdf
Availability of P50E-026P1-RR1-EA
QUANTITY
P50E-026P1-RR1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50E-026P1-RR1-EA
Internal Part NumberEIS-P50E-026P1-RR1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package208
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPak 50, P50E
PackagingBulk
Contact TypeCenter Strip Contact
Connector TypePlug
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50E-026P1-RR1-EA
Related LinksP50E-026, P50E-026P1-RR1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50E-026P1-RR1-EA Details Description
Related parts for P50E-026P1-RR1-EA
RIVET SNAP 0.200" NYLON BLACK datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 350KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS DL 2MM 8GOLD T/H datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3.3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT SLD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM TACH 24VDC datasheet.pdf