Nuvoton Technology Corporation America W79E823ADG
W79E823ADG picture photo
Mfg. Part Number
W79E823ADG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8-BIT 4K FLASH 20-DIP
Datasheet Download
W79E823ADG.pdf
Availability of W79E823ADG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
W79E823ADG Order Process
Ship out your order
Specifications of W79E823ADG
Internal Part NumberEIS-W79E823ADG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package20
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesW79
PackagingTube
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W79E823ADG
Related LinksW79E8, W79E823ADG Datasheet, Nuvoton Technology Corporation America Distributor
W79E823ADG Details Description
Related parts for W79E823ADG
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 10% 1611 datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SOLDERING STATION datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 220V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 6.5VOUT 75W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf