Vicor Corporation V110C5M75BS
V110C5M75BS picture photo
Mfg. Part Number
V110C5M75BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V110C5M75BS.pdf
Availability of V110C5M75BS
QUANTITY
V110C5M75BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C5M75BS
Internal Part NumberEIS-V110C5M75BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C5M75BS
Related LinksV110C, V110C5M75BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C5M75BS Details Description
Related parts for V110C5M75BS
TERM BLOCK HDR 18POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
RES MO 1/2W 390OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO 16384X18 25NS 28DIP datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC EMC 3.2W 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 20.1VC SMAJ datasheet.pdf
OSC VCTCXO 52.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf