AVX Corporation 1206AA181KATBE
1206AA181KATBE picture photo
Mfg. Part Number
1206AA181KATBE
Brief Description
CAP CER 180PF 1KV NP0 1206
Datasheet Download
1206AA181KATBE.pdf
Availability of 1206AA181KATBE
QUANTITY
1206AA181KATBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206AA181KATBE
Internal Part NumberEIS-1206AA181KATBE
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206AA181KATBE
Related Links1206AA1, 1206AA181KATBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206AA181KATBE Details Description
Related parts for 1206AA181KATBE
DUCT WIRE SLOT PVC WHITE 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CARD GUIDE DEEP 8X0.132" BLK datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 25V AXIAL datasheet.pdf
KINTEX-7 FPGA KC705 EVAL KIT datasheet.pdf
BUZZER 6-16VDC 65-75DB PNL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN OUTER TERMINAL datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 20MM datasheet.pdf