AVX Corporation 1206AC101KATME
1206AC101KATME picture photo
Mfg. Part Number
1206AC101KATME
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV X7R 1206
Datasheet Download
1206AC101KATME.pdf
Availability of 1206AC101KATME
QUANTITY
1206AC101KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206AC101KATME
Internal Part NumberEIS-1206AC101KATME
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206AC101KATME
Related Links1206AC1, 1206AC101KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206AC101KATME Details Description
Related parts for 1206AC101KATME
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A/0.3A 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MULTI-TURN ENC. W/CONNECT datasheet.pdf
RF BOOSTERPACK CC110L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS INLINE SKT datasheet.pdf
MS47 WELD SHIELD 1300MM datasheet.pdf