AVX Corporation 1206AC682KAT1A
1206AC682KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206AC682KAT1A
Brief Description
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1206
Datasheet Download
1206AC682KAT1A.pdf
Availability of 1206AC682KAT1A
QUANTITY
1206AC682KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206AC682KAT1A
Internal Part NumberEIS-1206AC682KAT1A
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206AC682KAT1A
Related Links1206AC6, 1206AC682KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206AC682KAT1A Details Description
Related parts for 1206AC682KAT1A
IDC CABLE - MKS10K/MC10G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 22AWG GRY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR SINGLE STAGE datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 26POS .100 datasheet.pdf