Vishay/BCcomponents BFC237036153
BFC237036153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237036153
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 250VDC RDL
Datasheet Download
BFC237036153.pdf
Availability of BFC237036153
QUANTITY
BFC237036153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237036153
Internal Part NumberEIS-BFC237036153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237036153
Related LinksBFC237, BFC237036153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237036153 Details Description
Related parts for BFC237036153
CABLE CORE SPLIT RIBBON 52.07MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
3M 4910 VHB 3/4" X 2" - 5/PACK datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS CABLE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf