Abracon Corporation ATCC-211A-010-106M-T
ATCC-211A-010-106M-T picture photo
Mfg. Part Number
ATCC-211A-010-106M-T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
TANT CAP 10.0UF 10.0V 20%
Datasheet Download
ATCC-211A-010-106M-T.pdf
Availability of ATCC-211A-010-106M-T
QUANTITY
ATCC-211A-010-106M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ATCC-211A-010-106M-T
Internal Part NumberEIS-ATCC-211A-010-106M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelATCC-211.pdfATCC-211.stp
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesATCC-211
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATCC-211A-010-106M-T
Related LinksATCC-211A-, ATCC-211A-010-106M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATCC-211A-010-106M-T Details Description
Related parts for ATCC-211A-010-106M-T
CONN HEADER 8POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W datasheet.pdf
RES 27 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
FIBER OPTIC CABLE BREAK-OUT 1M datasheet.pdf
CONN HDR 50POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
LED 3MM 1-LEVEL RED SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 6.144000 MHZ datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 8SOP datasheet.pdf