AVX Corporation 1206CC102MAT1A
1206CC102MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206CC102MAT1A
Brief Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
1206CC102MAT1A.pdf
Availability of 1206CC102MAT1A
QUANTITY
1206CC102MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206CC102MAT1A
Internal Part NumberEIS-1206CC102MAT1A
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206CC102MAT1A
Related Links1206CC1, 1206CC102MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206CC102MAT1A Details Description
Related parts for 1206CC102MAT1A
IC DAC 10BIT 2WIRE I2C 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
POT 5K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
MODULE CONTROL CARD LM3S818 datasheet.pdf
CONN FIBER LC2 MM 172UM datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 13.5V 24W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINI FEED-THROUGH TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf