AVX Corporation 1206CC220KAT1A
1206CC220KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206CC220KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
1206CC220KAT1A.pdf
Availability of 1206CC220KAT1A
QUANTITY
1206CC220KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206CC220KAT1A
Internal Part NumberEIS-1206CC220KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206CC220KAT1A
Related Links1206CC2, 1206CC220KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206CC220KAT1A Details Description
Related parts for 1206CC220KAT1A
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
SOCKET PC MNT FOR VFM RELAY datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBL 15PS 0.5MM JMPR TYPE A 1.18" datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 10A TO277 datasheet.pdf
LIGHT PIPE ADAPTER RA 3MM RED datasheet.pdf
MOD SCHOTTKY 150V 100A TO-249AB datasheet.pdf