AVX Corporation 1206CC222KATME
1206CC222KATME picture photo
Mfg. Part Number
1206CC222KATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
1206CC222KATME.pdf
Availability of 1206CC222KATME
QUANTITY
1206CC222KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206CC222KATME
Internal Part NumberEIS-1206CC222KATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206CC222KATME
Related Links1206CC2, 1206CC222KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206CC222KATME Details Description
Related parts for 1206CC222KATME
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
CONN COVER STRAIN RELIEF 21POS datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
RES 264K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf