AVX Corporation 1206CC472MAT1A
1206CC472MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206CC472MAT1A
Brief Description
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
1206CC472MAT1A.pdf
Availability of 1206CC472MAT1A
QUANTITY
1206CC472MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206CC472MAT1A
Internal Part NumberEIS-1206CC472MAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206CC472MAT1A
Related Links1206CC4, 1206CC472MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206CC472MAT1A Details Description
Related parts for 1206CC472MAT1A
DIODE ZENER ARRAY 4.7V SOT363 datasheet.pdf
CONN SEAL PROTECTOR .50-.75SQ datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWY .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 27UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf