AVX Corporation 1206GA150JAT1A
1206GA150JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206GA150JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 2KV NP0 1206
Datasheet Download
1206GA150JAT1A.pdf
Availability of 1206GA150JAT1A
QUANTITY
1206GA150JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206GA150JAT1A
Internal Part NumberEIS-1206GA150JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206GA150JAT1A
Related Links1206GA1, 1206GA150JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206GA150JAT1A Details Description
Related parts for 1206GA150JAT1A
SW 125V ROTARY .75A S POLE 11POS datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.205 NYLON NRTL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 230MA SOT23 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CAP CER 5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL NK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 10MM ROUND T/H datasheet.pdf