AVX Corporation 1206GA220JAT1A
1206GA220JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206GA220JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 2KV NP0 1206
Datasheet Download
1206GA220JAT1A.pdf
Availability of 1206GA220JAT1A
QUANTITY
1206GA220JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206GA220JAT1A
Internal Part NumberEIS-1206GA220JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206GA220JAT1A
Related Links1206GA2, 1206GA220JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206GA220JAT1A Details Description
Related parts for 1206GA220JAT1A
DIODE SCHOTTKY 40V 2.2A SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ANT 802.11B/G/N/A HINGED datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
MOTOR CABLE 20M datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf