AVX Corporation 1206GA5R0JAT1A
1206GA5R0JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206GA5R0JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5PF 2KV NP0 1206
Datasheet Download
1206GA5R0JAT1A.pdf
Availability of 1206GA5R0JAT1A
QUANTITY
1206GA5R0JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206GA5R0JAT1A
Internal Part NumberEIS-1206GA5R0JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206GA5R0JAT1A
Related Links1206GA5, 1206GA5R0JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206GA5R0JAT1A Details Description
Related parts for 1206GA5R0JAT1A
RES SMD 820 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RETR SHETH BANA/MINI GRAB 48"RED datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 60 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf