Littelfuse 1206L075SLYR
1206L075SLYR picture photo
Mfg. Part Number
1206L075SLYR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC 6V POLYFUSE 1206 SL 0.75A
Datasheet Download
1206L075SLYR.pdf
Availability of 1206L075SLYR
QUANTITY
1206L075SLYR Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206L075SLYR
Internal Part NumberEIS-1206L075SLYR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 1206L
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Max6V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)750mA
Current - Trip (It)1.5A
R Min/Max0.090 ~ 0.290 Ohm
Time to Trip0.2s
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206L075SLYR
Related Links1206L0, 1206L075SLYR Datasheet, Littelfuse Distributor
1206L075SLYR Details Description
Related parts for 1206L075SLYR
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
INDICATOR INCAND AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS CABLE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 200MA 400 MOHM datasheet.pdf