TE Connectivity Raychem Circuit Protection 1206SFH100F/24-2
1206SFH100F/24-2 picture photo
Mfg. Part Number
1206SFH100F/24-2
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 10A 24VDC 1206
Datasheet Download
1206SFH100F/24-2.pdf
Availability of 1206SFH100F/24-2
QUANTITY
1206SFH100F/24-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206SFH100F/24-2
Internal Part NumberEIS-1206SFH100F/24-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Featured Product1206SFH Chip Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSFH
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating10A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC24V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t9
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W x 0.038" H (3.20mm x 1.60mm x 0.97mm)
DC Cold Resistance0.01 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206SFH100F/24-2
1206SFH100F/24-2 Details Description
Related parts for 1206SFH100F/24-2
HOUSING PROFILE STRIP 2 METER datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 33PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
IC SYNCFIFO 4096X36 15NS 128TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 830MA 1.07 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SPECIAL TRIM KIT 82387-9022 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf