TE Connectivity Raychem Circuit Protection 1206SFS200F/63-2
1206SFS200F/63-2 picture photo
Mfg. Part Number
1206SFS200F/63-2
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 2A 63VDC 1206
Datasheet Download
1206SFS200F/63-2.pdf
Availability of 1206SFS200F/63-2
QUANTITY
1206SFS200F/63-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206SFS200F/63-2
Internal Part NumberEIS-1206SFS200F/63-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSFS
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC63V
Response TimeSlow
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.63
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W x 0.038" H (3.20mm x 1.60mm x 0.97mm)
DC Cold Resistance0.088 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206SFS200F/63-2
1206SFS200F/63-2 Details Description
Related parts for 1206SFS200F/63-2
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SC59-3 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
RES SMD 642 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CRIMP CONTACT SOCKET 14AWG datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf