AVX Corporation 1206VC563JAT2A
1206VC563JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1206VC563JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.056UF 250V X7R 1206
Datasheet Download
1206VC563JAT2A.pdf
Availability of 1206VC563JAT2A
QUANTITY
1206VC563JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206VC563JAT2A
Internal Part NumberEIS-1206VC563JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206VC563JAT2A
Related Links1206VC5, 1206VC563JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206VC563JAT2A Details Description
Related parts for 1206VC563JAT2A
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 4X 15V 35W datasheet.pdf
RIBBON CABLE HAWK W/BREAKOFF datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf