Cornell Dubilier Electronics MLP151M350EK0A
MLP151M350EK0A picture photo
Mfg. Part Number
MLP151M350EK0A
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 350V FLATPACK
Datasheet Download
MLP151M350EK0A.pdf
Availability of MLP151M350EK0A
QUANTITY
MLP151M350EK0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP151M350EK0A
Internal Part NumberEIS-MLP151M350EK0A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
MLP and MLS Flatpack Capacitors
Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP151M350EK0A
Related LinksMLP151M, MLP151M350EK0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP151M350EK0A Details Description
Related parts for MLP151M350EK0A
FIXED IND 8.2UH 10MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
OSC XO 25.000625MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
UNPRINT MARKER LABEL 500 PIECE datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-26 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES 4.81K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 1W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf