AVX Corporation 1206YA222JAT2A
1206YA222JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1206YA222JAT2A
Brief Description
CAP CER 2200PF 16V NP0 1206
Datasheet Download
1206YA222JAT2A.pdf
Availability of 1206YA222JAT2A
QUANTITY
1206YA222JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206YA222JAT2A
Internal Part NumberEIS-1206YA222JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206YA222JAT2A
Related Links1206YA2, 1206YA222JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206YA222JAT2A Details Description
Related parts for 1206YA222JAT2A
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 156POS DL .635MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU USB EZ FX1 16KB 56VQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CABINET STEEL 24X72X72 GREY datasheet.pdf
RES 27.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 280 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf