AVX Corporation 1206YZ105KAT2A
1206YZ105KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1206YZ105KAT2A
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X7S 1206
Datasheet Download
1206YZ105KAT2A.pdf
Availability of 1206YZ105KAT2A
QUANTITY
1206YZ105KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206YZ105KAT2A
Internal Part NumberEIS-1206YZ105KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)