Copal Electronics 1208P103
1208P103 picture photo
Mfg. Part Number
1208P103
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
1208P103.pdf
Availability of 1208P103
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1208P103 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1208P103
Internal Part NumberEIS-1208P103
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series1208
PackagingTube
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns16
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.264" x 0.165" Face x 0.748" L (6.70mm x 4.20mm x 19.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1208P103
Related Links1208, 1208P103 Datasheet, Copal Electronics Distributor
1208P103 Details Description
Related parts for 1208P103
SCR 400V 110A TO-94 datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 550MA 150 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM20T/MC20M/X datasheet.pdf
IC BUFF HEX LV OP/DRAIN 14TSSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:7 156MHZ 16QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf