Aries Electronics, Inc. 121-PGM13012-10
121-PGM13012-10 picture photo
Mfg. Part Number
121-PGM13012-10
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA GOLD
Datasheet Download
121-PGM13012-10.pdf
Availability of 121-PGM13012-10
QUANTITY
121-PGM13012-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 121-PGM13012-10
Internal Part NumberEIS-121-PGM13012-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPGM
PackagingBulk
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.165" (4.19mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)121-PGM13012-10
Related Links121-PGM, 121-PGM13012-10 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
121-PGM13012-10 Details Description
Related parts for 121-PGM13012-10
CONN HEADER 20POS .100 DL datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 8DB 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 82 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X2 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 5.1V SOT363 datasheet.pdf
JUMPER TEST LEAD SET RED 24" datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 178 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf