Bourns Inc. 1210-3S-120
1210-3S-120 picture photo
Mfg. Part Number
1210-3S-120
Manufacturer
Product Category
Power Distribution, Surge Protectors
Brief Description
SPD AC 3W+G 120VAC
Datasheet Download
1210-3S-120.pdf
Availability of 1210-3S-120
QUANTITY
1210-3S-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210-3S-120
Internal Part NumberEIS-1210-3S-120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAC Surge Protective Devices
Standard Package3
Category Line Protection, Distribution, Backups
FamilyPower Distribution, Surge Protectors
Series1210
Type-
Mounting TypeDIN Rail
AC Outlets-
Energy-
Cord Length-
Overload ProtectionNone
Media Lines Protected-
Connector - AC Input-
Connector - AC Output-
Current - Max-
Voltage - Input120V
ApprovalsCE, CSA, UL
Features-
Housing MaterialPlastic
Region Utilized-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210-3S-120
Related Links1210-, 1210-3S-120 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1210-3S-120 Details Description
Related parts for 1210-3S-120
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf