AVX Corporation 12101A472KAT2A
12101A472KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101A472KAT2A
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
12101A472KAT2A.pdf
Availability of 12101A472KAT2A
QUANTITY
12101A472KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101A472KAT2A
Internal Part NumberEIS-12101A472KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101A472KAT2A
Related Links12101A4, 12101A472KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101A472KAT2A Details Description
Related parts for 12101A472KAT2A
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TIMER MINI MULTI-TIME DPDT 24VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 240 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8"-48" BLACK datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf