AVX Corporation 12101C104KAZ4A
12101C104KAZ4A picture photo
Mfg. Part Number
12101C104KAZ4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
12101C104KAZ4A.pdf
Availability of 12101C104KAZ4A
QUANTITY
12101C104KAZ4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101C104KAZ4A
Internal Part NumberEIS-12101C104KAZ4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101C104KAZ4A
Related Links12101C1, 12101C104KAZ4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101C104KAZ4A Details Description
Related parts for 12101C104KAZ4A
RES SMD 475K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
BACKSHELL DB25 BLK PLASTIC 45DEG datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .100 70POS AU datasheet.pdf