AVX Corporation 12101C105K4Z2A
12101C105K4Z2A picture photo
Mfg. Part Number
12101C105K4Z2A
Brief Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
12101C105K4Z2A.pdf
Availability of 12101C105K4Z2A
QUANTITY
12101C105K4Z2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101C105K4Z2A
Internal Part NumberEIS-12101C105K4Z2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101C105K4Z2A
Related Links12101C1, 12101C105K4Z2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101C105K4Z2A Details Description
Related parts for 12101C105K4Z2A
CONN HEADER 20PS VERT SHORT GOLD datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T30 8.47" datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARLINGTON 6-SMD datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 410MA 870 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.25A SOT89 datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC813LC4B datasheet.pdf
25 WB WAFER ASSY3P datasheet.pdf
CTV 8C 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf