AVX Corporation 12101C222JAT2A
12101C222JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101C222JAT2A
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 1210
Datasheet Download
12101C222JAT2A.pdf
Availability of 12101C222JAT2A
QUANTITY
12101C222JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101C222JAT2A
Internal Part NumberEIS-12101C222JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101C222JAT2A
Related Links12101C2, 12101C222JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101C222JAT2A Details Description
Related parts for 12101C222JAT2A
IC COMP NANOPOWER W/REF 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 600V 700A datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
MINITEK SHRD STACKING HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X6S 0603 datasheet.pdf