AVX Corporation 12101C224MAT4A
12101C224MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
12101C224MAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
12101C224MAT4A.pdf
Availability of 12101C224MAT4A
QUANTITY
12101C224MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101C224MAT4A
Internal Part NumberEIS-12101C224MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101C224MAT4A
Related Links12101C2, 12101C224MAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101C224MAT4A Details Description
Related parts for 12101C224MAT4A
JUMPER-H1502TR/A2015Y/H1500TR 8" datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 18W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 70mA Backlight 8-TDFN (2x3) datasheet.pdf
RES 360K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 28.19MM datasheet.pdf
MICRO 9C S 6" YEL FLOAT datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf