AVX Corporation 12101C392MAT2M
12101C392MAT2M picture photo
Mfg. Part Number
12101C392MAT2M
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V X7R 1210
Datasheet Download
12101C392MAT2M.pdf
Availability of 12101C392MAT2M
QUANTITY
12101C392MAT2M Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101C392MAT2M
Internal Part NumberEIS-12101C392MAT2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101C392MAT2M
Related Links12101C3, 12101C392MAT2M Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101C392MAT2M Details Description
Related parts for 12101C392MAT2M
IC TXRX RS485 PREC DELAY 8-SOIC datasheet.pdf
IC AMP XDSL LINE DVR DUAL 12-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
RES 15K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf