AVX Corporation 12101C562MAT2A
12101C562MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101C562MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 100V X7R 1210
Datasheet Download
12101C562MAT2A.pdf
Availability of 12101C562MAT2A
QUANTITY
12101C562MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101C562MAT2A
Internal Part NumberEIS-12101C562MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101C562MAT2A
Related Links12101C5, 12101C562MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101C562MAT2A Details Description
Related parts for 12101C562MAT2A
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.309 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-MSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SPADE KRIMPTITE (C-141-06) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
1.25MM F/L 34POS 30AWG 150MM datasheet.pdf